Na de zware lockdown van dit voorjaar gaan nu steeds meer mensen weer deels of zelfs volledig terug naar kantoor. De adviezen schommelen nog wat heen en weer, maar nu de vaccinatiegraad steeds hoger ligt, zijn ook steeds meer medewerkers welkom op hun oude werkplek. Dat blijkt uit een nieuw onderzoek van het onafhankelijke onderzoeksorganisatie TNO. Herken jij jezelf hierin en ga je ook steeds vaker weer naar kantoor?
Allemaal naar huis
TNO doet sinds de uitbraak van de pandemie eens in de zoveel tijd een zogenaamde NEA-COVID-19-meting. Bij dit onderzoek kijkt het onderzoeksteam onder 25.000 werkenden hoe en vooral waar zij werken. Toen het coronavirus ook in ons land uitbrak, werd van iedereen die het kon verwacht om zoveel mogelijk thuis te werken. Dit had tot gevolg dat kantoren dicht gingen, thuis bureaus kwamen en vergaderingen op locatie naar het wereldwijde web verhuisden. Wat bleek: we konden met z’n allen zonder veel moeite daadwerkelijk thuiswerken. Tools als Microsoft Teams, Zoom of Google Classroom draaien sindsdien dan ook overuren. We werken op de oude logeerkamer met een zo sterk mogelijk WiFi-signaal en lekker onze eigen koffie. We krijgen (soms letterlijk) een kijkje in de keuken van de ander.
Helft weer naar kantoor
Het meest recente TNO-onderzoek laat zien dat ruim een jaar later na de uitbraak van COVID steeds meer werknemers echter ook weer naar werk gaan. In maart 2021 gaf 51 procent van de werknemers in het onderzoek aan volledig op locatie te werken. Nog eens 14 procent zegt zowel op kantoor als deels thuis te werken. De overige 35 procent zegt uitsluitend vanuit huis te werken. Een kleine kanttekening hierbij is wel dat bij degene die aangeven volledig op locatie te werken, ook de werknemers zitten die niet anders kunnen. Een ander groot deel zegt dat het ook aan persoonlijke motivatie mist om thuis te blijven werken.
Maatregelen zijn na te leven
Ruim een half jaar later zetten nog meer mensen de stap om weer naar kantoor te gaan. Veel bedrijven hebben een kantoor rooster geïntroduceerd om iedereen de kans te geven om naar kantoor te komen. Nederlandse bedrijven willen echter ook na de corona crisis fors inzetten op thuiswerken. Dat blijkt uit een groot actueel onderzoek van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, waaraan ruim 1.100 bedrijven met meer dan 100 medewerkers mee hebben gedaan.
Bij het onderzoek geven werkgevers aan dat zij, ondanks het versoepelde thuiswerk advies, komend jaar thuiswerken nog beter willen faciliteren. Dit zodat werknemers minder op reis hoeven. Enkele bevindingen:
- 41% wil met voorrang investeren in thuiswerken.
- 45% van de werkgevers wil dat voor online vergaderen.
- 40% wil medewerkers betere arbovoorzieningen thuis bieden, zoals een goede stoel.
Wat is jouw mening hierin? En merk jij veel verschil tussen nu en vorig jaar? Is het bijvoorbeeld lastiger omgaan met weerstand of situationeel leiderschap of bevalt de combinatie van thuiswerken met kantoordagen wel prima? Laat het ons snel weten.